W tym miesiącu przegląd wiadomości spogląda w przeszłość i przyszłość: w tym numerze podsumowujemy projekty architektoniczne, które odcisnęły swoje piętno w 2023 roku, i zadajemy sobie pytanie: czy sztuczna inteligencja sprawi, że ludzka kreatywność wkrótce straci na znaczeniu? Przyjrzymy się również trzem podejściom, które pomogą nam zmniejszyć ślad węglowy architektury i budownictwa.
Trzy rozwiązania zmniejszające ślad węglowy projektów architektonicznych
W przeszłości architektura zawsze obejmowała rozpoznawanie ludzkich potrzeb i przekuwanie ich w przemyślane struktury mieszkalne. Jednak w dzisiejszym kontekście zrównoważonego budownictwa to już nie wystarcza. Jeśli sektor budowlany chce osiągnąć dekarbonizację, musi przyjąć podejście okrężne i wprowadzać innowacyjne i zrównoważone rozwiązania.
ArchDaily zagłębił się w trzy podejścia stosowane w całym cyklu budowlanym, które pomogą zmniejszyć ślad węglowy architektury: skuteczniejsze procesy budowlane przy mniejszym nakładzie środków, ekologiczne budynki i wspieranie budownictwa o obiegu zamkniętym poprzez pójście o krok dalej w kierunku recyklingu. Przeczytaj całą historię.
Pięć kultowych projektów architektonicznych ukończonych w 2023 roku
Choć zostało jeszcze kilka miesięcy, możemy śmiało stwierdzić, że był to niezwykły rok dla architektury i designu. W 2023 roku kilka przełomowych projektów na całym świecie zmieniło sposób, w jaki postrzegamy architekturę.
Niniejsza lista przedstawia pięć długo wyczekiwanych projektów, od hipnotyzującego nowego Planetarium Orionis autorstwa Snøhetta w Douai we Francji, po oszałamiającą rozbudowę Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku autorstwa Studio Gang. Inni wyróżnieni architekci na liście to MVRDV, Zaha Hadid Architects i OMA we współpracy z Shohei Shigematsu. Oto pełna lista.
Architekci kontra sztuczna inteligencja: kto zaprojektuje przyszłość?
Według Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) w ciągu najbliższych trzech lat 90% firm architektonicznych spodziewa się korzystać (więcej) ze sztucznej inteligencji. Budzi to ważne pytanie: czy architekci pozostaną głównym czynnikiem twórczym w budownictwie, czy też za kilka lat ich obowiązki przejmie sztuczna inteligencja?
ArchDaily przygląda się przełomowemu wpływowi rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i porównują go z nieodzowną rolą ludzkiej kreatywności. Pytanie za milion dolarów brzmi: czy humanistyczne podejście architektów pozostanie nieodłącznym aspektem projektowania, czy też pewnego dnia sztuczna inteligencja będzie w stanie robić to bez nas? Przeczytaj całą historię.