W tym przeglądzie wiadomości odwiedzamy Nowy Jork, czyli Wielkie Jabłko, aby zobaczyć, jak to miasto przygotowuje się na ekstremalne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi. Zawitamy również do niemieckiego domu wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu i rozbiórek oraz przyjrzymy się ogromnemu potencjałowi dachów w kontekście wielowarstwowego środowiska miejskiego.
Jak Nowy Jork przygotowuje się na ekstremalne warunki pogodowe
Ekstremalne warunki pogodowe zapełniają pierwsze strony gazet i zmuszają nas do przekształcania miejskiej infrastruktury z myślą o bezpieczeństwie. Nowy Jork uznał wpływ zmian klimatycznych za główny priorytet i zobowiązuje się zapewnić mieszkańcom lepszą ochronę przed nawałnicami. „Chcemy mieć pewność, że nasze miasto jest przygotowane na ulewne deszcze i powodzie” – wyjaśnia zastępca Komisarza ds. Projektowania Infrastruktury w Nowym Jorku, Thu-Loan Dinh. „Budujemy infrastrukturę, aby szybciej przywracać porządek i chronić nasze lokalne społeczności”.
Dinh rozmawiał z Construction Dive, aby wyjaśnić plany Wielkiego Jabłka dotyczące budowy nowych sieci wodociągowych, kanałów ściekowych, ulic i placów publicznych, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w przybrzeżnych dzielnicach. Zobacz ten wywiad tutaj.
Życie w obiegu zamkniętym: dom zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu i rozbiórek.
Po ośmiu latach analiz konstrukcyjnych i projektowych niemieckiej firmie Büscher udało się zbudować kompletny dom z materiałów, które w 75% pochodzą z recyklingu i rozbiórek. Budowa tego trzyrodzinnego domu z gotowych do malowania prefabrykatów trwała zaledwie trzy miesiące. Ściany wewnętrzne wykonane są w 100% z kruszyw pochodzących z recyklingu, wyprodukowanych przy pomocy urządzeń kruszących i przesiewających zasilanych energią odnawialną.
Büscher, firma z Nadrenii Północnej-Westfalii, która rozpoczęła produkcję betonu ponad 60 lat temu, twierdzi, że jest pierwszą firmą, której udało się wybudować taki dom. Nie zamierza na tym poprzestawać – już teraz przygotowuje się na wyburzenie swojego dzieła. Gdy nadejdzie ten dzień, ściany wewnętrzne zostaną przetworzone na nowy beton. Tutaj zapoznasz się z pełnym tekstem.
Miejskie dachy jako klucz do wielowarstwowego miasta
Architekci, deweloperzy i planiści odkrywają ogromny potencjał miejskich dachów jako nowej warstwy publicznej. Dachy, stanowiące nawet do 25% powierzchni miast, mogą zostać wykorzystane do ekscytujących celów, począwszy od rolnictwa miejskiego przez przestrzenie społeczne po obiekty sportowe i kulturalne. ArchDaily przygląda się bliżej niektórym z najbardziej inspirujących projektów dachów na świecie, pokazując nieskończone możliwości tego nowego środowiska miejskiego. Zobacz tutaj, co udało się odkryć.